انتشارات اچ اند اس مدیا – لندن , سال ۱۳۹۵

عکسیارسال کننده همکارمان : مهران رفیعی
چند سالی بود که در جریان شکل گرفتن و انتشار این کتاب پر حجم بودم, از طریق دوستی که در باز خوانی و ویرایش آن نقشی دواطلبانه داشت. این کتاب مجموعه ای است از رویداد های مهم کشورمان در چند دهه اخیر, بطور دقیق تر از زمان سرنگونی نظام پادشاهی پهلوی تا سال های نخستین ریاست جمهوری حسن روحانی.

این کتاب هفتصد صفحه ای دارای ده فصل است و یازده ضمیمه, که هر یک نیز شامل چندین بخش می باشد.

پیشگفتار پنج صفحه ای کتاب موضع انتقادی نویسنده نسبت به حکومت جمهوری اسلامی را بخوبی آشکار میکند. ایشان نوشته اش را به قربانیان قتل های زنجیره ای, ندا آقا سلطان, جان باختگان آدم سوزی در سینما رکس, شاپور بختیار, و بسیاری دیگر از مظلومان تقدیم کرده است.

هفت فصل نخست کتاب براساس ترتیب زمانی نوشته شده اند, هر کدام به دوران زمامداری یک رییس دولت می پردازد. فصل اول مربوط است به دوره دولت موقت و نخست وزیری بازرگان و فصل هفتم شامل هشت سال ریاست جمهوری احمدی نژاد. شروع کار دولت حسن روحانی هم در بخش سوم از فصل هفتم آمده است.

موضوع فصل هشتم بررسی جنگ هشت ساله ایران و عراق است و نتایج مخرب آن.

فصل نهم به زندان ها, شکنجه و قتل های سیاسی اختصاص داده شده است.

فصل دهم که شامل هشت بخش است به شماری از نتایج زیانبار حکومت جمهوری اسلامی پرداخته و از زوایای گوناگون به کارنامه سیاه این نظام خودکامه می نگرد.

بی توجهی به قانون اساسی و حقوق شهروندی, سیاست افزایش سریع جمعیت, فساد مالی و اداری و نابسامانی های اجتماعی و اقتصادی در بخش یکم قرار گرفته اند. موضوعاتی از قبیل فرار مغز ها و تغییر نظام آموزشی کشور در بخش دوم دیده می شوند. مشکل آب و منابع زیرزمینی موضوع بخش سوم است. در بخش چهارم آسیب های محیط زیستی بررسی شده اند. به آسیب های اجتماعی, از گسترش اعتیاد و مصرف الکل گرفته تا تجاوز های جنسی و طلاق, در بخش پنجم پرداخته شده است. ترویج خرافه گرایی موضوع بخش ششم است. موارد نقض حقوق بشر, از پایمال کردن حقوق زنان و اقلیت های قومی و مذهبی گرفته تا اسارت روزنامه نگاران و فیلتر کردن سایت های اینترنتی, در بخش هفتم آمده اند. بخش هشتم هم به موضوع بلندپروازی های هسته رهبر نظام و تحریم های سنگین بین المللی اختصاص یافته است.

در ضمیمه های اول و دوم از یازده ضمیمه پایانی کتاب, به موضوع قانون اساسی جمهوری اسلامی, ولایت فقیه و سیاست خارجی پرداخته می شود. ترورهای سیاسی در ضمیمه سوم آمده اند و تفکیک جنسیتی دانشگاهها در ضمیمه نهم. وقایع مربوط به برنامه های اتمی , قطعنامه های شورای امنیت و ترور دانشمندان اتمی در ضمیمه دهم جا گرفته اند.

جملات کتاب با قلمی روان نوشته شده و پاراگراف ها به شکلی منطقی بدنبال هم قرار گرفته اند. هر چند موضوع کتاب با زمینه های تحصیلی و کاری نویسنده کتاب همخوانی زیادی ندارد اما رد پای سوابق دانشگاهی و پژوهشی وی در سراسر این کار با ارزش دیده می شود. بدون شک خلق چنین آثاری آسان نیستند؛ بدون داشتن چشمانی تیزبین, اراده ای استوار, حوصله ای بیکران و آگاهی از روش های پژوهشی مدرن نمی توان چنین کرد.

تدوین و قرار دادن فهرست نام ها (نمایه) در آخرین صفحات از امتیازات دیگر این کتاب می باشد