یار شاطر
زندگی نامه دکتر احسان یار شاطر (بنیانگذار و استاد ممتاز مرکز مطالعات ایران‌شناسی دانشگاه کلمبیای نیویورک و بنیانگذار و سرویراستار دانشنامه ی ایرانیکا) با همکاری و کوشش دکتر ماندانا زندیان (شاعر، روزنامه‌نگار و پزشک ایرانی‌ ساکن آمریکا) در ۴۳۲ صفحه٬ توسط انتشارات شرکت کتاب در لس آنجلس منتشر شده است.
ماندانا زندیان کتاب حاضر را عمدتا در قالب مجموعه گفتگوهایی خواندنی با دکتر یارشاطر تدوین، و به رشته ی تحریر درآورده است. کتاب با سال شمار زندگی احسان یارشاطر و پیشگفتاری از ماندانا زندیان آغاز شده و با چهار جستار از اساتید ایران شناسی ساکن آمریکا – که به گستره های کاری گوناگون یارشاطر پرداخته اند – به پایان می رسد. بخشی از کتاب نیز به مقالاتی از احسان یارشاطر در زمینه های مختلف چون تاریخ٬ زبان٬ ادبیات و سنت روشنفکری در ایران اختصاص یافته است.
دکتر احسان یارشاطر (متولد سال ۱۲۹۹) نخستین ایرانی تبارست که پس از جنگ جهانی دوم در آمریکا به مرتبه استادی رسیده و در طی زندگی حرفه ای خود منشا خدمات ارزنده ای به فرهنگ ایران بوده است. وی نویسنده شانزده جلد کتاب تاریخ ادبیات ایران است و ویراستاری سه مجلد از تاریخ ایران کمبریج را نیز به عهده داشته است. از ابتدای دهه ی ۱۹۷۰ تا کنون نزدیک به ۴۰ ویراستار و ۳۰۰ نویسنده از آمریکا، اروپا و آسیا در شکل گیری دانشنامه ی ایرانیکای با ایشان همکاری داشته اند.
خواندن این کتاب ارزشمند و قابل اعتنا را به همه ی دوستانم توصیه می کنم.