ایگور سیکورسکی در روز ۲۵ ماه می سال ۱۸۸۹ ، در کیف مرکز اوکرآین متولد شد. پدرش ایوان استاد دانشگاه و مادرش ماریا یک پزشک بود.اوائل هیچ نشانه ای از تلاش و سخت کوشی در او دیده نمی شد. تا این که کتاب “سفر به فضا ” تخیلی نویس فرانسوی ژول ورن را خواند و به ماشین پرنده علاقه مند شد. وقتی ۱۲ ساله بود چیزی شبیه هلی کوپتر ساخت که با باطری کار می کرد و کمی هم پرواز کرد. ایگور در سال ۱۹۰۳ به آموزشگاه نیروی دریایی سن پطرز بورگ رفت. در همان سال شنید که ، برادران رایت در آمریکا ، ماشین پروازی ساختند که ، توانستند با آن در کیتی هاوک ایالت کارولینای شمالی به مدت ۱۲ ثانیه پرواز کنند. همین امر باعث شد که ایگور در ۱۷ سالگی ، آموزشگاه نیروی دریایی را
۲
رها کند و به آموزشگاه هوا نوردی پاریس برود. پس از ۴ ماه اقامت در پاریس، به کیف بازگشت و اولین هلی کوپتر خود را ساخت و لی این هلی کوپتر پرواز نکرد. او دریافت که مساله پیچیده تر از آن است که او فکر می کرد.
پس از آن به فکر ساختن هواپیمایی افتاد که ، از روی سطح آب بلند شود و پس از پرواز، بتواند روی سطح آب بنشیند. او اولین هواپیما را ساخت و آن را با موفقیت به پرواز در آورد ، ولی موقع فرود آمدن در مردابی سقوط کرد. پس از رفع اشکالات ، این بار توانست حدود ۳۰ دقیقه در ارتفاع ۳۰۰ متری پرواز کند. ایگور در سال ۱۹۱۲ ، هواپیمایی با ۳ سرنشین ساخت و نام آن را (اس-۶ ای) گذاشت و برنده ی مدال طلای نمایش هوایی شد.
پس از آن ، در شرکت راه آهن بالتیک استخدام شد و اوقات فراغت را صرف ساختن هواپیما می کرد. در سال ۱۹۱۳ ، یک هواپیما به وزن ۴٫۵ تن ساخت که چهار موتور داشت و طول بال های آن ۳۰ متر بود. او نام آن را ” باشکوه ” گذاشت.این هواپیما به مدت ۸ ساعت پرواز کرد. پس از آن هواپیمای کامل تری ساخت و نام آن را ” ایلیا مورومتز ” گذاشت که نام یکی از قهرمانان قدیمی شهر کیف بود.
۳ در سال ۱۹۱۳ ، این هواپیما قادر بود از سن پطرزبورگ تا کیف که فاصله ای آن ها در حدود ۱۳۰۰ کیلومتر بود پرواز کند. در سال ۱۹۱۴ ، روسیه ، به جنگ جهانی اول پیوست. هواپیمای او یک باره به یک اسلحه ی مخرب جنگی تبدیل شد.. طی جنگ ، ایگور ، ۷۵ هواپیما ی بمب افکن ساخت که حدود ۴۰۰ بار عمیات بمباران را انجام دادند. ارتش روسیه ، کارآیی لازم برای جنگ را نداشت و مردم فوق العاده از جنگ ناراضی بودند. در سال ۱۹۱۷ ، در حالیکه مردم از جنگ و کشتار به ستوه آمده بودند، انقلاب سوسیالیستی در روسیه صورت گرفت. رهبران جدید ، کنترل کشور را در دست گرفتند. آن ها تزار و همه ی بستگانش و هزاران تن از اشراف روسیه را کشتند. ایگور هم چون از خانواده ی نسبتا مرفه بود ، مورد اعتماد دولت جدید قرار نگرفت و از ترس در فوریه ی سال ۱۹۱۸ ، با یک کشتی از سن پطرزبورگ به انگلستان گریخت. هنوز جنگ به پایان نرسیده بود که ، ایگور به فرانسه رفت و در آن جا مشغول ساختن هواپیماهای جنگی شد.، که ناگهان جنگ ، با شکست آلمان به پایان رسید.در نتیجه ایگور شغل خود را از دست داد و از آن جا در سال ۱۹۱۹ ، به آمریکا رفت در حالیکه فقط ۶۰۰ دلار پول داشت. او نتوانست در آمریکا شغلی بیابد و به سختی روزگار می گذرانید. تا اینکه شغل تدریس ریاضی در انستیتوی روسی برایش پیدا شد و در آن جا مشغول کار شد. در سال ۱۹۲۴ ، با یک خانم روسی که معلم مدرسه ی ابتدایی بود ازدواج کرد. ایگور در کنار تدریس ، سخنرانی هایی در باره ی هوانوردی ایراد می کرد. شاگردان تحت تاثیر قرار گرفتند. وآلدین شاگردان پول جمع کردند و شرکت هواپیمایی سیکورسکی را تاسیس کردند. در سال ۱۹۲۴ ، ایگور هواپیمای (ای-۲۹ ای) را ساخت که به راحتی پرواز کرد. ایگور در سال ۱۹۲۷ ، قصد داشت از روی اقیانوس اطلس پرواز کند و به اروپا برسد. در همان سال ، یک هواپیمای پستی ، به خلبانی چارلز لیندبرگ از
۴
آمریکا به پاریس پرواز کرد و خیلی مورد استقبال قرار گرفت. ایگور هواپیمایی به نام ( اس- ۳۸) ساخت که در ته آن دو قایق نصب شده بود و از روی آب برمی خاست و پس از پرواز به روی آب می نشست. این هواپیما با سرعت ۲۰۸ کیلومتر در ساعت که در آن زمان بیشترین سرعت برای هواپیما بود ، پرواز کرد. شرکت پن ام ، تعدادی از این هواپیما ها را برای مسافربری خرید.لیند برگ که خلبان ورزیده ا ی بود و برای شرکت پن ام کار می کرد با اولین هواپیمای سیکورسکی ، برای افتتاح کانال پاناما که به تازگی به وسیله ی آمریکا اشغال شده بود، به آن جا پرواز کرد. آخرین هواپیمای آبی سیکورسکی (اس – ۴۴ ای) بود که از نیویورک پرواز کرد و بدون توقف به شهر رم ایتالیا رفت. ایگور سیکورسکی ، در سال ۱۹۳۹ ، اولین هلی کوپتر خود را ساخت. و اولین پرواز کامل هلی کوپتر در ۱۳ ماه می سال ۱۹۴۰ انجام شد. هلی کوپتر بعدی سیکورسکی ، که دو برابر هلیکوپتر قبلی بود ، (وی- اس-۳۰۰) نام داشت و خیلی با قدرت بود. ایگور در یک نمایش هوایی برای ارتش آمریکا، با این هلی کوپتراز ایالت کانک تیکت تا میدان رایت در دی تاون اوهایو که به فاصله ی ۱۲۱۷ کیلومتر بود پرواز کرد و یک رکورد جدیدی به جای گذاشت. ارتش آمریکا شدیدا تحت تاثیر قرار گرفت. وقتی آمریکا در سال ۱۹۴۱ ، وارد جنگ بین الملل دوم شد، از این هلیکوپتر ها استفاده های شایانی کرد. این هلی کوپتر ها جان هزاران سرباز را که گاهی در محاصره قرار می گرفتند را نجات می داد.
۵
جالب است بدانیم که ایگور هلی کوپتر ساخت خود را، برای اولین بار خودش امتحان می کرد. امروزه هلی کوپتر ها کامل تر شدند و وظائف گوناگونی را در جامعه به عهده دارند. ایگور سیکورسکی علاوه بر امور پرواز به نجوم و تاریخ باستان، دین و فلسفه ی دینی علاقه ی خاص داشت ، ویک پروتستان کاملا معتقد بود. او چندین کتاب در باره ی ” ایمان ” نوشت .و در یکی از کتاب هایش نوشت که ” قرن بیستم یکی از تاریک ترین دوران معنویت بشر در تاریخ است.” او می گفت علوم نبایددر مورد معنویت بی طرف باشد ، بخش هایی از علوم که منجر به فساد و تباهی جامعه میشود ، باید مورد بازبینی دقیق تری قرار گیرد. ایگور سیکورسکی در ۲۶ اکتبر سال ۱۹۷۲ ، در سن ۸۴ سالگی در خانه اش درگذشت. یکی از مهندسین شرکت او گفت ” ما آخرین پایه گذار واقعی هوانوردی را از دست داده ایم، مرگ او پایان یک دوره بود.” با این حال زندگی و افسانه ی سیکورسکی، به همراه نام هلی کوپتر همیشه زنده است. در سال ۱۹۶۸ ، آکادمی علوم آمریکا، بالاترین مدال علمی را به وسیله ی رئیس جمهوری وقت، لیندون جانسون به وی تقدیم کرد.