لیلا اسفندیاری کجوری راد (۲۷ بهمن ۱۳۴۹ – ۳۱ تیر ۱۳۹۰) شیرزنی از سرزمینمان بود که رکوردهای صعود متعددی را به عنوان نخستین زن کوهنورد فهرمان ایرانی به نام خود به ثبت رساند.
لیلا در یک خانواده مذهبی و مرفه متولد شد. تعصب پدر موجب سخت‌گیری‌ها و محدودیت‌های زیادی در دوران نوجوانی و جوانی لیلا می‌شود.
علی‌رغم علاقه وی به تحصیل دانشگاهی در رشته حقوق، پدرش با این استدلال که در این رشته او مجبور است در محیطی مردانه کار کند، وی را وادار به تحصیل در رشته آزمایشگاهی میکروبیولوژی می‌ نماید.
در سالهای اولیه استقلال، لیلا از طریق تدریس خصوصی و کار در کارخانه ای هزینه های خود را تامین می‌کرد. پس از اتمام دانشگاه در بیمارستان آبان مشغول به کار می‌شود.
زمانی که تصمیم به صعود به نانگاپاربات می‌گیرد، موفق به جذب یک اسپانسر می‌شود و به این ترتیب از کار در بیمارستان استعفا می‌دهد و تا زمانی که در قید حیات بود، روزانه دست‌ کم ۷ ساعت تمرین کوهنوردی، بدن‌سازی، شنا و سنگ ‌نوردی انجام می داد.
لیلا آرزو داشت در کوهستان و یا در غار جان خود را از دست دهد و از این‌رو به هم تیمی‌اش، سامان نعمتی دلاور مردی که در حین صعود به قله نانگاپاربات جان خود را از دست داده بود، غبطه می‌خورد.
لیلا کوهنوردی را از سال ۱۳۷۹ به صورت تفریحی آغاز کرده بود و قله توچال اولین قله فتح‌شده توسط او بود.
در سال ۸۰ به عضویت باشگاه اسکی و کوهنوردی دماوند در آمد. و با این گروه توانست بیشتر قله‌های ایران را صعود کند و اغلب غارهای سرزمینمان را بپیماید.
وی موفق شد ۲۲ مرتبه قله دماوند را فتح کند که این صعودها از ۳ مسیر مختلف انجام شده است.
لیلا همچنین در سال ۱۳۸۶ با هم‌طنابی منیره رفیعی به عنوان نخستین صعود مستقل زنانه، موفق به صعود دیواره علم‌کوه گشت.
سال ۱۳۸۱ لیلا اسفندیاری به عنوان اولین زن ایرانی موفق به پیمایش کامل غار پراو، عمیق‌ترین غار ایران در استان کرمانشاه شد.
اولین صعود وی به قلل بالای ۸۰۰۰ متر در سال ۱۳۸۷ و با صعود به قله نانگاپاربات (۸۱۲۶ متر) صورت گرفت.
وی در ابتدا تصمیم به صعود انفرادی داشت، ولی در ادامه دوستانش به نام‌های کاظم فریدیان، سامان نعمتی، سهند عقدایی، احسان پرتوی‌نیا، حسین ابوالحسنی و محمد نوروزی به وی ملحق شدند.
در این صعود سامان نعمتی، به دلیل جدا شدن از گروه، و پنهان شدن به قصد ادامه تلاش برای صعود به قله، و زمین‌گیر شدن در طوفان، جان خود را از دست داد.
در سال ۱۳۸۹ نیز تا ارتفاع ۷۵۶۵ متری قله کی۲ صعود کرد که به دلیل هوای نامساعد همه گروه مجبور به بازگشت شدند.
.
لیلا در آخرین صعود خود، در راه بازگشت از صعود موفق قله گاشربروم ۲، به دلیل از دست دادن تعادل و سقوطی ۳۰۰ متری جان خود را از دست داد. بنابر وصیت وی، پیکر او در همان محل باقی ماند… و در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا تهران تندیسی به یاد وی ساخته شد.ا
روانش شاد و یادش گرامی باد