چه شرم آور و باور نکردنی است، در زمانی که فریاد آزادی خواهی در چهار سوق دنیا پژواکی مقتدرانه دارد، در کشور ما گستاخانه جلوی نشر این همه ” وبسیار بیشتر” کتاب را می گیرند و کسی هم جلودارشان نیست. و از آن بد تر مردمی هستند که این وضع را دارند تحمل می کنند….و تعجب آور ، کار نویسندگانی است که آثار خود را سر افکنانه به این قربانگاه می برند، و از گرگ انتظار سازش با گوسفند را دارند.
آنچه می خوانید ذرّه ای است از خروار
———————————————————————————————-

کتاب‌هایی در حوزه‌ی ادبیات ، فلسفه ، تاریخ و هنر که به اداره‌ی کتاب یا به تعبیر برخی به ادار‌ی ممیزی می‌روند معمولا یا مشروط می‌شوند و باید بخش /بخش‌هایی از آن اصلاح شود ، تا مجوز بگیرد یا غیر قابل چاپ اعلام می‌شود ، برخی مواقع هم کتاب در می‌آید اما از انبارها و فروشگا ها جمع می‌شود که مثلا «مردگان باغ سبز» محمدرضا بایرامی(این رمان بعد از حذف بخش‌هایی دوباره مجوز انتشار گرفت و عرضه شد) و «ذوب‌ شده »‌ی عباس معروفی از جمله‌ی این آثار هستند.
طی سال‌هایی که درگیر خبرنگاری کتاب‌ بوده‌ام شاهد گزارش‌های متعددی از شکل‌های ممیزی شدن آثار در نویسندگان ، مترجمان ، شاعران ، مولفان،مصححان ، بوده‌ام که یکی از شکل‌های خنده‌دار آن هم بر سر ممیزی اثر ی از ژاک دریدا بوده که مهران زنده‌بودی ترجمه کرده است و بعد ممیز تنها سی صفحه‌ی این کتاب را اجازه ی انتشار می‌دهد که آن سی صفحه هم مقدمه‌ی مترجم بوده است .
الان هم تا آن‌جایی که به آرشیوم دسترسی داشته‌ام مروری داریم بر آثار نویبسندگانی که آثارشان مجوز نگرفته است یا این که به‌ شکل های مختلفی مشمول ممیزی‌های شدید شده اند. این فهرست به ترتیب شماره گذاری شد ه می‌آید و البته این اندکی از آثاری است که در چرخه‌ی دریافت مجوز باز مانده و منتشر نشده‌اند این‌ها در حالی است که معاون فرهنگی وزیر ارشاد می‌گوید نمی‌گذاریم ممیزی به خلاقیت آسیب وارد کند. یک نکته‌ی مهم برای کامل‌تر شدن این فهرست از تمام نویسندگان عزیز می‌خواهم که مرا از آثاری که مجوز نگرفتند مطلع کنند تا به این فهرست اضافه کنم.
این هم اضافه کنم که در یکی از شماره‌‌های مجله‌‌ی تاثیر گذار شهروند امروز دوستان عزیز علی‌رضا غلامی و مهدی یزدانی خرم پرونده‌ای را برای غیر قابل انتشار ها درآوردند و بیش از ده ها اثر را که در سال‌های ۸۴ تا ۸۸ مجوز نشر نگرفته بودند ذکر کرده بودند روی جلد آن شماره با مهر تاریخی غیر قابل چاپ منتشر شد که کاری خلاق و انتقادی بود .
از آن‌جایی که بخشی از کار خبرنگاری/روزنامه‌نگاری ، وقایع نگاری است این پست هم می‌تواند گوشه‌ای از وقایع‌نگاری ممیزی در این سال‌ها باشد .اما اسامی را ببیند …
۱ – رمان «پارازیت »فرهاد بابایی نشر چشمه مجوز نگرفت
۲ – رمان «مادرم لیلی » نویسنده (؟) نشر مروارید مجوز نشر نگرفت
۳ – کتاب « سرزمین اشک و خون» اثر کونسلر ترجمه‌ی سعید فیروزآبادی نشر نایر مجوز نگرفت .
۴ – کتاب «قدرت بسیار خطرناک» شامل گفت‌وگو با نوآم چامسکی ترجمه‌ی رضا اسپیلی نشر دیگر مجوز نگرفت .
۵ – کتاب «طنز وبلاگی» نوشته‌ی رویا صدر نشر چشمه مجوز نگرفت.
۶ – رمان «بچه‌ی رزماری» نوشته‌ی ایرا لوین ف ترجمه‌ی محمد قائد نشر دیگر مجوز نگرفت.
۷ – رمان «به دنبال محمد (ص)» نوشته‌ی محمد حسینی نشر(؟) مجوز نگرفت.
۸ – تجدید چاپ آثار احمد محمود متوقف شده است. از جمله تجدید چاپ «همسایه‌ها»، «مدار صفردرجه»، «درخت انجیر معابد» و «زمین سوخته» متوقف شده است .
۹ – تجدید چاپ آثار پوران فرخ‌زاد متوقف شده است از جمله تجدید چاپ کتاب‌‌های «مهره‌ی مهر»، فرهنگ «کارنمای زنان کارای ایرانی» و «زنان همیشه».
۱۰ – رمان «نامه‌ی سرمدی» محمد رحیم اخوت نشر آگه مجوز نگرفت .
۱۱ – رمان «خلوت مدیر» نوشته‌ی اکبر والایی نشر علم مجوز نگرفته بود ، این رمان برگزیده‌ی جایزه دولتی جشن داستان انقلاب است. (این کتاب سرانجام بعد از مدت‌ها معطل مانده با اطلاحیه‌‌هایی منتشر شد )
۱۲ – کتاب «بخشایش و نابخشودنی‌ها»ی ژاک دریدا ترجمه‌ی مهران زنده بودی مجوز چاپ نگرفته است.
۱۳ – شمار آثار در نوبت دریافت؛ مجوز جواد مجابی طی چند سال اخیر به ۵۰۰۰ هزار صفحه رسیده است. این آثار عبارتند از مجموعه‌ها‌ی شعر «در گردش بیشه‌های تابستان»، «شبانگاهان ایرانی»، «ترانه‌های مجوسان»، «این دیوانگان و باران» و «کلیات اشعار» را به همراه جلد دوم مجموعه‌ی مقالات با نام «نگاه کاشف گستاخ» و همچنین یادداشت‌هایی درباره‌ی شعر و آثار تجسمی با عنوان «نام‌ها بین سکوت و صدا» در انتظار دریافت مجوز نشر دارد. این آثار بین دو تا چهار سال در انتظار دریافت مجوز هستند.
۱۴- ؛کاوه میر عباسی شش عنوان کتاب «سین مثل سودابه» نشر افق ، «نفرین دزدمونا» نشر ثالث ، «لی‌لی‌بازی» اثر خولیو کورتاسار نشر نیلوفر ،« مجموعه‌ی اشعار آرتور رمبو» نیلوفر ، «محبت شوم» اثر فرانسوا موریاک (نشر لوح فکر) و رمان «بی‌راه» نوشته‌ی ژوریس کارل اوئیسمانس ، «بی‌راه» نشر نی را منتظر دریافت مجوز انتشار دارد این کتاب‌ها دست کم هر کدام دو سال و نیم است که منتظر دریافت مجوز هستند.
۱۵ – ؛محمد رحیم اخوت شش عنوان کتاب منتظر دریافت مجوز دارد رمان‌های «تا وقتی کسی هست» ، «تماشا» و مجموعه‌ی داستان «داستان‌های نانوشته» و همچنین داستان بلند «تعلیق» آثار این نویسنده است که دست کم دو سال تا پنج سال از سوی آگه یا آگاه منتظر دریافت مجوز است.
۱۶- ؛رمان «نیمه‌ی غایب» و کتاب «ده جستار داستا‌ن‌نویسی» تجدید چاپ این آثار متوقف شده است نخستین مجموعه‌ی شعر سناپور با نام ««بادبان کشیدن در مه» مجوز چاپ نگرفت ناشر (؟) و رمان لب بر تیغ دست کم پنج سال است منتظر دریافت مجوز بود. (لب بر تیغ در نمایشگاه بیست و چهارم کتاب عرضه شد)و
۱۷ – ؛محمود معتقدی چند عنوان کتاب دارد که در انتظار دریافت مجوز است از جمله کتاب‌‌های «از پاره‌های دوست داشتن» دو سال پیش ، نشر افراز ، «سه شنبه‌های سرخ از اردیبهشت می‌آیند» کتاب‌سرای تندیس هم دو سال پیش دست ناشر است ، مجموعه‌ی شعر«از پاره‌های دلواپسی » و «رویکردی به نقد و شعر امروز» نشر ابتکار نو ،«میان پنجره و دیدن»،«بر گستره‌ی شعر امروز»،نشر ثالث ،کتاب «به رسم حقیقت و زیبایی؛زندگی و شعر اسماعیل خویی» نشر ثالث اثار وی است که منتظر دریافت مجوز است این آثار بین یک تا چهار سال است که منتظر هستند.
۱۸ –  مجموعه داستان « داستان‌های تازه داغ » علی اشرف درویشیان شش سال است از سوی نشر چشمه منتظر دریافت مجوز است .
۱۹ – ؛فتح‌الله بی نیاز در اعتراض به وضعیت ممیزی این کتاب‌ها را تالیف کرده و چاپ نمی‌کند رمان «خیبر غریب» ،« همه در تهران نمی‌میرند»،« زمانی دراز برای بیمار بودن» ،«زیستن زمانی دراز برای بیمار بودن» ، مجموعه‌ی داستان «همچنان او را بردند تا به گور» و روشنک و روشنای مرده‌ی امید» این آثار هستند .
۲۰ –  جمال میر صادقی هم می‌‌گوید که چند عنوان اثر را مدت‌هاست برای دریافت مجوز فرستاده‌ام؛ اما از آن‌ها خبری نیست. بعد از گذشت یک سال و چند ماه که در انتظار دریافت مجوز رمان «آسمان رنگ رنگ» بودم، اصلاحیه‌های غریبی بر کتاب وارد شد که من عملا از چاپ آن منصرف شدم. این کتاب قرار بود از سوی نشر اشاره منتشر شود. همچنین اثر دیگرم، کتاب تألیفی و انتقادی «زنان داستان‌نویس نسل سوم» است که از سوی نشر مروارید از یک سال پیش برای دریافت مجوز ارسال شده بود. پس از اعلام نظر ارشاد مبنی بر حذف چند داستان و همچنین اعمال اصلاحیه‌هایی بر داستان‌های دیگر، ناگزیر از چاپ این کتاب هم تا زمانی که شرایط این‌گونه باشد، منصرف شدم.
۲۱ – رمان‌ های «دورگه »و« ورق بازها» مهدی فاتحی بعد از مدت های غیر قابل چاپ اعلام شد
۲۲ – ؛مجموعه‌ی شعر «اروتیکای» یانسیس ریتسوس با ترجمه‌ی فریدون فریاد غیر قابل چاپ اعلام شد.
۲۳ – ؛کتاب داستانی روسپی زیر ناخن نوشتج‌ی خالد رسول پور مجوز نگرفت
۲۴ –  رمان زیارت ساره زن ابرام نوشته‌ی علی روات زاده مجوز نگرفت.
از حسین سناپور کتاب بادبان کشیدن در مه به سیاهه ی من تغییر نام داد و انتشار یافت، اما کتاب دود او به طور کلی غیر قابل چاپ اعلام شد و علاوه بر نیمه ی غایب و ده جستار داستان نویسی غیرقابل انتشار است.
کتاب شعر آرش الله‌وردی به نام«کتاب خون» توسط چشمه رفت ارشاد پارسال ،اما مجوز نگرفت.
کتاب های «زوال کنکل» و « طریق بسمل شدن» محمود دولت ابادی هم بعد از یک دهه مجوز چاپ نگرفتند نسخه‌ی آلمانی «زوال کنکل» در اروپا منتشر شده است.
«عقرب روی پلهای راه آهن اندیمشک» نوشته حسین مرتضائیان آبکنار توقیف شده و از فروشگاه‌ها جمع شد.
صبر ایوب حسن محمودی نشر ثالث هم از دیگر آثاری است که در این سال ها توقیف شده است
از آوردن نام آثاری دیگر که نویسندگانشان راضی نیستند هم پرهیز می‌کنم
برگرفته از وبلاگ حسن همایون