خانم دکتر مریم میرزاخانی یکی از ۱۰ مغز برتر آمریکای شمالی است. او در دوران تحصیل چندین مدال طلای المپیاد ریاضی را کسب کرده است وهم اینک جزء ۱۰ نخبه ی محقق برتر جهان است . خانم ماری کوری کاشف رادیم و بنیان گذار رادیولوژی در جهان از افراد فوق العاده ارزشمند جامعه ی بشری است. او اولین خانمی است که توانست از دانشگاه سوربن دکتری فیزیک بگیرد. و اولین خانمی است که استاد دانشگاه سوربن شده است و تنها خانمی است که دو بار جایزه ی نوبل را در فیزیک و شیمی کسب کرده است و از افتخارات همه قرون و اعصار است. متاسفانه همه ی ما او را به درستی نمی شناسیم. مهم نیست دنیا چقدر عوض شده است و مهم نیست در چه کشوری و با چه سیستم اجتماعی زندگی می کنیم. هیچ کس نمی تواند نقش مهم و سازنده ی زنان را در تاریخ ندیده بگیرد. البته این بدین معنی نیست که جوامع در همه زمان ها ، با زنان رفتار مناسبی داشته است . نقش زنان در هر دوره ای تغییر کرده است. بشر اولیه ، به صورت قبیله زندگی می کرد. مردان به شکار می رفتند و زنان

۲
در تمیز کردن شکار و سرپرستی اطفال و اداره ی سر پناه اشتغال داشتند. در این قبایل داشتن ها و نداشتن ها به تساوی بین همه قسمت می شد .
. باید توجه داشته باشیم زن ها به علت اینکه معمولا در یک جا ساکن بودند ، کشاورزی به وسیله ی زنان ابداع شد و زنان صاحب زمین بودند. حتی پس از در گذشت زنان ، بچه ها از مادر ارث می بردند. دامداری هم به وسیله ی زنان انجام می شد. واز شیر حیوانات برای مصارف خانواده استفاده می شد.
هنوز قاعده و قانونی بین زن و مرد وجود نداشت. زن ها در مورد برقراری سکس انتخاب اصلح می کردند. مسلما ،هر گز با مردان ضعیف و بیمار همبستر نمی شدند. به همین علت نسل ها توانست بدون وجود دارو و بهداشت ادامه ی حیات دهند در دوره ای از تاریخ هم زن با چند شوهر مرسوم بود ، یعنی یک خانم دارای سه یا چهار یا حتی پنج همسر بود.
مردان و زنان دوش به دوش هم کار می کردند ، فقط شکار حیوانات درنده و صید نهنگ یا شکار حیوانات عظیم الجثه مختص مردان بود. ولی زن ها با مرد ها هیچ تفاوتی نداشتند. حتی زنان به علت مادر بودنشان از اهمیت ویژه ای برخور دار بودند.
از وقتی که انسان آتش را شناخت و ابزار سنگی ساخت ، آهسته آهسته خانم هارا به عقب راندند. البته پس از شکل گیری جوامع ابتدایی ، زنان خود را ضعیف تر از مردان حس می کردند ، زیرا کار های عمده ی زندگی آن زمان ها ، به زور
و توان بدنی نیاز داشت. ولی امروزه علم ثابت کرده است که توان ذهنی و قدرت سازگاری ، مقاومت زنان نه تنها از مردان کمتر نیست بلکه بیشتر هم هست. به علت مازاد تولید کشاورزی و گسترش دامداری ، آهسته آهسته داد و ستد و به دنبال آن جوامع مقدماتی شهری به وسیله ی مردان شکل گرفت.
۳
پس از شکل گیری این گونه جوامع ، قوانین و قواعدی نانوشته معمول بود ، که فقط بین مردان رواج داشت. از این جا زنان و مردان از یکدیگر فاصله گرفتند.
در واقع جوامع اولیه آن روزگار هم ، جوامع مرد سالار بود. مردان شروع به محدود کردن خانم ها کردند. برای مثال در چین به دختران گفته می شد که بدون اجازه ، حق حرف زدن ندارند. همه ی زن ها باید از قواعدی که مردان برای آن ها مقرر میداشتند وگاهی غیر عادلانه و بعضا غیر انسانی هم بود اطاعت می کردند.
مثلا یک زن باید از شوهرش اطاعت می کرد و به هیچ مردی توجه نداشته باشد ولی شوهرش می توانست ، چند ین زن داشته باشد
وظیفه ی اصلی زن ، بچه دارشدن و کار کردن در خانه بود. در بعضی از جوامع اگر زن پسر می زائید اشکال نداشت ولی اگر دختر می زائید باید مدت ها طفل را مخفی نگاه می داشت. برای مثال وقتی ایندیرا گاندی متولد شد ، فقط گفتند بچه به دنیا آمده است . زیرا از گفتن این که نوزاد دختر است اباء داشتند در حالیکه نهرو ها از خانواده ی متمدن و ثروتمند هند بودند. همان طوریکه می دانید این خانم دوبار نخست وزیر هندوستان شد. حتی امروزه هم در بعضی از کشور ها ، قوانینی ناعادلانه حتی ظالمانه برای زنان وجود دارد. ولی به طور کلی ، امروزه رفتار جوامع با زنان بسیار بسیار بهتر از زمان قدیم است. امروزه زنان حق تحصیل دارند ، حق کار کردن در خارج از خانه را دارند.
زنان در همه ی عرصه های اجتماعی قابلیت خود را به اثبات رسانده اند . حتی در سیاست وارد شده وزیر ، نخست وزیر ، و رئیس جمهوری شده اند. ولی باید اضافه کرد در جوامع سرمایه داری امروز، عده ای جهت کسب ثروت بیشتر از زنان و دختران معصوم تحت نام مقدس آزادی های فردی ، سوء استفاده های زیادی می کنند.در مورد توان خانم ها به چند مورد به اختصار اشاره می کنم
۴

۱- میزان آگاهی- میزان آگاهی ، اجتماعی دختران از پسران بیشتر است مثلا بطور کلی ، آگاهی اجتماعی یک دختر خانم ۲۰ ساله از میزان آگاهی یک آقا پسر ۲۰ ساله بیشتر است.
۲- توان اداره ی زندگی بدون همسر- بسیار اتفاق افتاده است که پدر خانواده به علتی فوت شده است ، مادر این خانواده با قدرت و صلابت زندگی خود و بچه ها یش را اداره کرده است. در صورتی که اگر زن خانواده فوت کند ، پدر بچه ها قادر به اداره ی خود و بچه ها نیست و پس از مدت کوتاهی ناچارا ازدواج می کند
۳- قوای ذهنی- اگر در تاریخ ، فرصت برابر به زن ها داده می شد ، مسلما امروزه تعداد دانشمندان خانم بیشتر از آقایان بود . برای مثال در ایران با توجه به محدودیت ها ، میزان قبولی دختران در کنکور ۶۰ درصد وپسران ۴۰ در صد است.
۴- تحمل درد – محققین با وسائل مصنوعی درد زایمان را به مردان اعمال کردند ، وقتی ۸۰ درصد درد زایمان به مردان اعمآل شد آزمایش شوندگان نزدیک مردن بودند که دستگاه رامتوقف کردند.
۵- نوزاد دختر قوی تر است- آن هایی که اطلاعات پزشکی دارند یا در زآیشگاه ها کار می کنند می دانند که نوزاد پسر آمادگی بیمارشدنش بیشتر از نوزاد دختر است.
۶- قوانین اجتمایی – به علت این که در جوامع شهری ، مردان اداره کننده ی آن بودند بیشتر قوانین اجتماعی به وسیله ی مردان نوشته شده است، و بیشتر به مرد

۵
ها اهمیت داده است. حتی ضرب المثل ها مثل : مرگ شتری است که در خانه ی هر مردی می خوابد یا مردانه حرف بزن یا نترس مرد باش و سعدی می گوید
مرد باید که در کشاکش دهر سنگ زیرین آسیا باشد. ۷- بیشتر ادیان هم به عللی به مرد ها امتیاز و اعتبار بیشتری داده اند.که از حوصله ی این بحث خارج است
۸ – مادر بودن- مهمترین و با ارزش ترین عامل برتری خانم ها عشق مادری است. عشق مادر به فرزند پاک ترین و بی آلایش ترین عشق هاست من معتقدم که مادر بودن عملی خدایی است.
اما در جوامع امروزی ، خانم ها چقدر به ارزش واقعی خود واقف اند وچه مقدار از این ارزش ها را به درستی استفاده می کنند، مقوله ی دیگری است که در این مختصر نمی گنجد. امروزه ، برای ثروتمند تر شدن عده ی قلیلی از صاحبان قدرت، چقدر ارزش های دروغین را برای خانم ها به ارزش های واقعی تبدیل کرده اند مقوله دیگری ایست که نیاز به تفکر و تعمق و بر رسی بیشتری دارد.
منابع : ۱- تاریخ تمدن ویل دورانت ۲- چند ین منبع مختلف به انگلیسی.
۳- استفاده از مقاله ی سابق خودم