در هشت سال گذشته عمده آمار زنان بی‌خانمان و کارتن‌خواب شهر تهران به زنان سالمند تعلق داشت اما این روز‌ها شاهد حضور زنان جوان هستیم.معاون خدمات اجتماعی سازمان رفاه و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران، از کاهش سن زنان کارتن‌خواب در پایتخت خبر داد. ‌
وی با بیان اینکه اطلاع دقیقی از سن دقیق زنان کارتن‌خواب در شهر تهران در دست ندارم، اظهار کرد: هم‌اکنون در شهر خانواده‌ای به همراه فرزندان خود بی‌خانمان هستند آیا می‌توان استناط کرد سن بی‌خانمانی به کودکان هم رسیده است.
وی با تاکید بر اینکه به طور کلی میانگین سنی زنان کارتن‌خواب کاهش یافته است، تصریح کرد: زمانی در هشت سال گذشته عمده آمار زنان بی‌خانمان و کارتن‌خواب شهر تهران به زنان سالمند تعلق داشت اما این روز‌ها شاهد حضور زنان جوان هستیم.
معاون خدمات اجتماعی سازمان رفاه و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه علت اصلی افزایش تعداد کارتن‌خواب‌های زن در شهر تهران اعتیاد است، گفت: زنان زود‌تر از مردان در برابر اعتیاد ضربه می‌خورند و از خانواده‌ طرد می‌شوند از این رو در هر سن و سالی به بی‌خانمانی مبتلا می‌شوند.
جهانگیری فرد با اشاره به اینکه میانگین سن زنان کارتن‌خواب شهر به ۱۷ و ۱۸ سال کاهش یافته است، تاکید کرد: شاید به صورت موردی فردی با سن کمتر از ۱۵ سال نیز در شهر تهران کارتن‌خواب شود اما به دلیل سن کم سریعا به مراکز بهزیستی تحویل داده می‌شود. آنچه در این میان اهیمت دارد این است که زنان کارتن‌خواب شهر تهران جوان شده‌اند.(ایلنا)
میانگین سن زنان کارتن‌خواب شهر به ۱۷ و ۱۸ سال کاهش یافته است. شاید به صورت موردی فردی با سن کمتر از ۱۵ سال نیز در شهر تهران کارتن‌خواب شود اما به دلیل سن کم سریعا به مراکز بهزیستی تحویل داده می‌شود آنچه در این میان اهمیت دارد این است که زنان کارتن‌خواب شهر تهران جوان شده‌اند.
تلاش امدادگران اورژانس برای تولد نوزاد یک زن کارتنخواب
ساعت ۴۶ دقیقه بامداد یکشنبه زنگ اورژانس به صدا درآمد و مردی هراسان گفت که زنی تنها و کارتن‌خواب در حال زایمان نوزادش است و باید کسی کمکش کند…
یک زن کارتن‌خواب در چادری تاریک و نمور زایمان کرد و پسرکی را به دنیا آورد. تکنیسین‌‌‌های اورژانس تهران در عملیات شبانه پای در بیابانی وحشتناک گذاشتند تا این مادر و نوزاد را نجات دهند.
می‌گوید اسمش آرزو است با آرزو‌‌هایی که در پس روز‌‌ها گم شده است یادش نمی‌آید آخرین بار به کدام آرزویش رسیده است.
الان دیگر احساس تنهایی نمی‌کند گریه‌‌‌های نوزادش را دوست دارد. مادر شدن شاید جزو آرزوهایش نبود، اما آن را شیرین می‌داند.
دو روزی است کودکش به دنیا آمده، اما هنوز نتوانسته آن را ببیند. نگران است، می‌داند که دیگر خودش نیست و باید مادر خوبی برای کوچولوی دوست‌داشتنی‌اش باشد.
نوزاد پسر شاید هیچ وقت نفهمد وقتی به دنیا آمد هیچ کس نبود نازش کند و لبخند بزند.
درحالی که ۱۰ روز پیش فرمانده ناجا از کمبود امکانات برای جمع آوری زنان خیابانی حرف زد و البته
رئیس پلیس امنیت اخلاقی جمهوری اسلامی اعلام کرد برای زنان خیابان (تن فروش) کارت ویژه (شناسنامه کاری) صادر خواهد شد. متعاقب آن‌ سردار اسماعیل احمدی مقدم گفت که نیروی انتظامی آماده است که تا در عرض یک هفته زنان خیابانی را جمع کند. و در عین حال افزود: ما برائ زنان خیابانی متاسفیم. بعضی ها با غضب بە آنها نگاه می کنند اما از نظر آنها زنان شکست خورده در زندگی اند که اغفال شده اند. گیرم که ما آنها را جمع کردیم، کجا ببریم؟ اول باید محلی برای نگهداری، اشتغال و تربیت آنها درست شود. زنان کە رفتار خود را عوض کنند و توبه کنند باید درآمد سالمی داشته باشد، اما کسی بە او کار نمی دهد . نیروی انتظامی نمی تواند تنها در میدان باشد. همه کارها که وظیفه ما نیست.
معصومه آباد، عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران به خبرگزاری ایلنا گفت: تعداد زنان خیابانی در شهر تهران کم شده است. ما تعریف خاصی از این مسئله داریم. مرکز پیام را در منطقه ۱۲ شهرداری تهران راه‌اندازی کرده‌ایم و تا حدودی دخترانی را که از خانه‌شان به هر دلیلی فرار می‌کنند در آنجا ساماندهی کرده‌ایم. این دختران اگر در ۲۴ یا ۴۸ ساعت اول به دام نیفتند می‌توان آن‌ها را مدیریت کرد و حتی به خانه هایشان بازگرداندشان.
کمترین سن زنان خیابانی الان ۱۶ یا ۱۷ سال است و عموماً نیز شهرستانی‌ اند و به دلایل مختلف از خانه فرار کرده یا کسانی آن‌ها را به شهر تهران آوردند.
در سال چندین هزار نفربا صرف میلیارد ها تومن به زیارت خانه خدا می روند غافل از این که خدا در همین نزدیکی است خدا توی همین کوچه هایی است که زنان بی سرپرست و کودکان فقیر شب را در کارتون می خوابند. چراغی که به خانه فرض است به مسجد حرام است.
ای قوم به حج رفته کجائید کجائید معشوقه همین جاست بیائید بیائید
معشوقه تو خانه دیوار به دیوار در وادی سر گشته شما در چه هوائید