آشنایی با برج ملی کانادا
C N Tower

برج ملی کانادا یا CN Tower
برج ملی کانادا یا همان Canadian National tower که به آن
Tower CN گفته می‌شود، یکی از بلندترین سازه‌های آزاد جهان است.
این برج که  ۵۵۳٫۳۳ متر ارتفاع دارد که در داون تاون شهر تورنتو در سال ۱۹۷۶ ساخته شده است . این برج به مدت ۳۴ سال عنوان بلند ترین برج جهان را داشت.. در ۱۲ سپتامبر سال ۲۰۰۷ عنوان بلندترین سازه جهان را به برج خلیفه در دوبی که هنوز در حال ساخت بود داد.
برج  سی ان یکی از سمبل‌های کشور کانادا است.که سالانه حدود ۲ میلیون بازدید کننده دارد.
تاریخچه ساخت
ایده اولیه ساخت این برج به اواخر دهه ۱۹۶۰ باز می‌گردد که امواج رادیو تلویزیونی در تورنتو دچار مشکل شدند، به گونه‌ای که گاهی در صفحه تلویزیون تصویر دو کانال در آن واحد مشاهده می‌شد.
بالاخره پس از رایزنی های فراوان راه آهن ملی کانادا مسئول ساخت برجی شد که از همه ساختمان‌های تورنتو بلندتر باشد تا این مشکل حل شود.
عملیات عمرانی
عملیات ساختمانی برج سی ان در سال ۱۹۷۳ آغاز شد. برای قسمت پی این بنا، چند سوراخ بسیار بزرگ در کنار ساحل دریاچه اونتاریو کنده شده و حدود ۶۲ هزار تن از این سوراخ ها خاکبرداری شد.
سپس این سوراخ ها توسط بتن و فولاد پر شد تا پایه سازه، مطمئن ترین در نوع خود باشد. چهار ماه طول کشید تا این پی کاملاً ساخته شود. این برج ۵۵۳٫۳۳ متری بالاخره در اکتبر ۱۹۷۶ رسما پس از ۴۰ ماه عملیات عمرانی افتتاح شد و نام خود را در کتاب گینس ثبت کرد. تعداد
۱۵۲۷ تن، روی این سازه ۱۳۰ هزار تنی کار کرده‌اند و مبلغی نزدیک به ۲۶۰ میلیون دلار برای آن هزینه شده است.
بتن ریزی
در ساخت برج ، بتن ریزی شبانه روزی بوده ودر هر روز حدوداً ۶متر ارتفاع بتن ریزی انجام شده است .با این سرعت ساخت وارتفاع زیاد ، احتمال انحراف سازه ای زیاد می باشد که برای ضمانت قائم بودن آن، متخصصین از وسایل اپتیـــکی دقیق استفاده نموده اند ،برای دسترسی به یک امتداد شـــاقولی از یک استوانه فولادی یکصد کیلو گرمی که به یک کابل مقاوم آویزان بود استفاده کردند.
در این سازه عظیم ۶ آسانسور تعبیه شده است که سرعت هر کدام از آنها ۶ متر بر ثانیه است.
رهبری تیم طراحی این برج را ادوارد آر.بالدوین عهده دار بود. او دارای کارنامه درخشانی در طی دوره کاری خودبود.وی عضو انجمن وتشکل های متعــــدد فنی است. ازجمله عضو موسسه معماری سلطنتی کانادامی باشد.
در ســــازه رأس این برج فضا های مختلف تفریحی و تجاری ایجاد شده است. همچنین در آن کلوپ ها،سالن های ورزشی ،گالری های متعدد ساخته شده است . با توجه به ارتفاع این برج بینندگان اشراف کامل بر مناظراطراف دارند. تلسکوپ و دوربین هایی جهت مشاهده چشم اندازهای اطراف در قسمتی از ســـازه قرار داده شده است.همچنین برای جابجایی افراد از آسانسورهایی با جداره های شیشه ای استفاده شده تا بازدید کنندگان از این سفر کوتاه لذت ببرند. با توجه به این که هر ساله دومیلیون نفر بازدید کننده داشته ، این برج جهت جلب توجه توریســــــــت قابل توجه است. و از این محل درآمد خوبی نصیب شهر تورنتو می شود.
این برج همانند یک فانوس دریایی کشتی هایی را که از دریاچه آنتاریو می گذرد هدایت می کند
در چهارمین طبقه سازه این برج ، رستوران گردان واقع شده که در زمان صرف غذا امکان لذت بردن از چشم انداز شهر تورنتو را فراهم می کند ،می توان گفت در یک روز روشن امکان رویت مناظر تا فواصل ۱۲۰ کیلومتری وجود دارد.
طبقات برج
تــــراز محل احداث برج در ارتفاع ۷۲ متری ازسطح دریا واقع شده است،تأسیســات رأس برج در ارتفاع۳۳۸ متری از زمین واقع شده و شامل۷ طبقه می باشد .
طبقه اول:جهت انتقال امواج کوتاه
طبقه دوم:عرشه مشاهده فضای بازدر ارتفاع ۳۴۲ متری است.
طبقه سوم:عرشه مشاهده فضای بسته
طبقه چهارم :رستوران گردان که با سرعت یک دور در عرض ۷۰ الی ۹۰ دقیقه گردش می کند.
طبقه پنجم :اطاق تلویزیون
طبقه ششم:اطاق رادیو FM
طبقه هفتم: اطاق های الکتریکی ومکانیکی
آسانسور ها
در این برج ۶ عدد آسانسور سریع السیروجود دارد. ۴آسانسوراز طبقه همکف تا تأسیســــــات رأس برج امتداد یافته و۲ آسانسور دیگری ازتأسیسات رأس برج تا عرشه فضایی امتداد می یابد. این آسانسورها در فضای یک داکت تردد کرده وهمانند ۴ آسانسور دیگر مشهود نیست.