از متن یک سخنرانی در روز ۲۴ آبان ماه روز کتابخوانی
هرچه بیشتر کتاب بخوانیم و شعرها و داستان ها را حفظ کنیم. مغز ما بیشتر کار و تمرین می کند و حافظه ما قوی تر می شود. برای همین است که می گویند کتاب خوانی یک عادت خوب است و بچه ها باید هرچه بیشتر به خواندن کتاب عادت کنند.
۲۴ آبان ماه، روز کتاب و کتاب خوانی است، روزی که در آن بر فایده ورزش مغز تاکید می شود. باید از امروز تصمیم بگیریم بیشتر کتاب بخوانیم

اهمیت کتاب و کتاب خوانی:دکتر محسن بهشت
در تقویم ما ایرانیان روز چهارشنبه ۲۴ آبان ماه روز کتاب و کتاب خوانی است. دقت کرده اید جدیداً مردم ما چقدرمیزان خواندن ومطالعه کتاب برایشان مشکل شده است.عجیب است که آنها ساعتها وقت صرف ” چت ” و…. می کنند ولی روزی چند ساعت وقت خود را صرف مطالعه نمی کنیم. راستی آخرین باری که پول کتاب داده اید کی بوده است؟ آیا آن کتاب را خواندید یا نه؟ شاید هم گذری سطحی به آن انداختید و درگوشه اتاقتان رهایش کردید. خیلی جالب است ! به فلانی می گویم که کتاب را خواندید؟ مِن مِن می کند و می گوید وقت نکردم . اما می بینم ساعت ها با دوستانش راجب ماجراهای آنجلینا جولی و براد پیت و اینکه بالاخره به سر بچه هایی که قبول کردند چه آمد ، سیر تحولی بازی های اخیر با شگاه های اروپا و تیم ها ی لیگ برترایران ، ماجرای خرید ماشین ۴۰ میلیون تومانی همکارش که سوار می شود و پوزش را می یاد حرف می زند. ولی اگر از او بپرسید، از مثنوی و مولانا، حافظ ، رودکی و فردوسی چند بیت بخوان، می گوید ما که ادیب نیستیم. عجیب تر اینکه یخچال های خانه اش روز بروز بزرکتر ولی کتابخانه منزلش روز بروز کوچکتر می شود. یخچال خانه او پر از خوراکی های مختلف هی پر و خالی می شود و بسیاری از خوراکی ها بدور ریخته می شود، اما کتابخانه اش هر روز خالی و خالی تر، آری درد بنده این است. آیا این درست است که خانواده تان تمام سریال های تلویزیونی را مو به مو حفظ باشد، ولی مقدار کمی از وقت شان را صرف مطالعه و خواندن شرح حال بزرگان و اندیشمندان نکنند.واقعاً اشکال کار کجاست؟ اینکه خود ما علاقه ای به مطالعه نشان نداده ایم تا فرزند و همسر ما نیز علاقه مند شود ؟ یا اینکه کتاب های جدید جذابیتی برای خواننده ندارند؟ به نظر شما مشکل کجاست؟ خواهش می کنم بیایید مشکل را با هم برسی کنیم و ببینیم ضعف ما درچیست؟ اما این را باور داشته باشید که براستی جامعه وقتى فرزانگى و سعادت مى‏یابد که مطالعه آدم ها، ” کار روزانه شان باشد ” کتاب میراثی ماندگار، پدیده ای شکوهمند و با ارزش و عنصری رشد آفرین و روشنگر در پهنه زندگانی بشر است. نقش برجسته، والا ، حساس و سازنده کتاب در پویشهای تکامل آفرین فردی و اجتماعی، ناشی از گستردگی روح ارزش دانش و بینش و ابهت و اهمیت فرهنگ مکتوب در تاریخ بشری است و به راستی سزاوار نیست که چنین عنصرهایی را به دست فراموشی یا کم توجهی بسپاریم. کتاب، دروازه‏ای به سوی جهان گسترده‏ی دانش و معرفت است و کتاب خوب، یکی از بهترین ابزارهای کمال بشری است…. کسی که با این دنیای زیبا و زندگی‏بخش، دنیای کتاب، ارتباط ندارد، بی‏شک از مهم‏ترین دست آورد انسانی و نیز از بیشترین معارف الهی و بشری محروم است.