گالیانو در سپتامبر سال ۱۹۴۰ در مونته ویدئو، پایتخت اوروگوئه، در خانوده‌ای اروپایی‌تبار از قشر متوسط متولد شد و در نشریات چپ این کشور، از جمله به عنوان سردبیر، فعالیت داشت. در سال ۱۹۷۳ در پی کودتایی نظامی در اوروگوئه مدتی در زندان به سر برد و پس از آزادی ناچار به گریز از کشورش شد.
گالیانو در سال ۱۹۷۶ به اسپانیا تبعید شد و تا پایان دیکتاتوری نظامی در اوروگوئه در سال ۱۹۸۵ در آنجا به سر برد. در همان دوران بود که او سه‌گانه معروف خود را نوشت که “حافظه آتش” نام دارد. او اما در سال ۱۹۷۱ با انتشار اثر تحقیقاتی خود “رگ‌های باز آمریکای لاتین” به شهرتی جهانی دست یافت. این اثر تاریخ ۵۰۰ ساله استثمار کشورهای آمریکایی جنوبی توسط اروپا و ایالات متحده آمریکا را مورد بررسی قرار می‌دهد.
روز سه‌شنبه ۱۴ آوریل ۲۰۱۵ یک روز پس از درگذشت ادواردو گالیانو، نویسنده و روزنامه‌نگار برجسته اوروگوئه‌ای، مراسم وداع با او در پارلمان این کشور برگزار می‌شود. “رگ‌های باز آمریکای لاتین” از جمله آثار معروف گالیانو است.
ادواردو گالیانو، نویسنده، منتقد و روزنامه‌نگار صاحب‌نام اهل اوروگوئه و از روشنفکران معروف آمریکای لاتین، روز دوشنبه (۱۳ آوریل/ ۲۴ فروردین) در سن ۷۴ سالگی در زادگاهش مونته‌ویدئو درگذشت. او مدت‌ها بود که از بیماری سرطان ریه رنج می‌برد و به ویژه در ماه‌های اخیر به‌ندرت در انظار عموم دیده می‌شد.